Lüsid Rüya Nedir

Hiç dünündünüz mü günde kaç tane rüya görüyoruz ve bu rüyaları kontrol edebilir miyiz bu soruların cevaplarını bu yazıda bulabilirsiniz.Rüyayı gören kişi rüyayı gördüğünü farkında olması ve rüyanın olayını kişileri ve mekanı tam olarak kontrol edilebilmesine Lüsid rüya denir.Kişi lüsid rüyada iken tıpkı gerçek dünyadaymış gibidir diyebiliriz.Kişi 5 duyu organını kullanabilir.Her şeyi hissedebilir,görebilir,duyabilir, kokusunu ve tadını bile alabilir.Lüsid rüya sırasında beyin farklı bir bilinç haline girer.Uyku durumu ve rüya devam etmekteyken bilinçte bir uyanıklık durumu türemiş olur.Genel olarak insanların gördüğü rüyalarda bilinç kapalıdır insanlar normal rüyalarda mesafe ve belirsizlik hissi vardır.Bu olay lüsid rüyada yoktur bilinç uyanıktır.Lüsid rüyada olan biri istediği zaman uyanabileceğini bilir.Peki bu olay bilimsel olarak kanıtlanmış mıdır diye sorarsak Tibetli rahipler, binlerce senedir üzerinde durduğu,düş yogası felsefesinde, düşleri kontrol etme tekniklerini kullanmışlardır. Fenomenle ilgili en eski kaynak, Antik Yunan’da rastlanmıştır. Aristoteles’e ait yazıtlarda bilinçli rüyadan söz edilmiştir. Fakat modern şekli ile terim, 1800’lerde konu ile ilgili ihtiraslı çalışmalar ortaya koymuş olan araştırmacı, Marquis d’Hervey de Saint-Denys tarafından kullanılmıştır.
Green,1968 yılında  bu konu hakkında ile ilgili yayımlanan makaleleri tespit edip incelerken bu tür rüyaları gören insanlarla iş birliği yaparak, lüsid rüyaların temel karakteristik özelliklerini belirlemiştir.Bu tür rüyaların normal rüyalardan çok  farklı olduğunu söylemiştir.Uykunun hızlı göz hareketleri içeren bölümü döneminde ortaya çıktığını tespit edilmiştir.Green  lüsid rüyanın sahte uyanış ile ilişkili olduğunu, ortaya koyan ilk kişi olmuştur. Ardından parapsikolog Hearne ile gönüllü bir denek üzerinde gerçekleştirdiği deneyle hızlı göz hareketlerini kayıt ederek, lüsid rüya ile ilişkilerini incelemiştir. Hearne’in araştırmaları, ana akım bilim yayınlarının radarına girince, Stanford Universitesi’nden Stephen LaBerge, deneyleri tekrardan yaparak, bulgularını resmi olarak yayınlamıştır. Lusid rüyacı olan LaBerge, 1987 yılında The Lucidity Institute kurmuştur. Enstitününün misyonu, lüsid rüyanın doğallığını ve potansiyelini araştırmaktır. Bu muamma, insan zekasını anlamada önemli gelişmeler sağlayabilir. Lüsid rüya REM sırasında gerçekleşmektedir.REM anında gözlerimizi çok hızlı haraket ettirmekteyiz. Araştırmacı ve denek, deneyden önce özel bir göz hareketini, sinyal olarak seçmektedirler.Örneğin denek, araştırmacıya ‘lüsid rüyadayım’ mesajını vermek için, önce sol, sonra sağ, sonra tekrar sol göz hareketini yapacak ve araştırmacı böylece deneğin mesaj iletmekte olduğunu anlayacaktır.Denekler bunu yapabilmişlerdir. Böylece, REM devam ederken, bilinçli bir mesajı, fiziksel bir sinyal ile iletebilecek bir bilinç durumunun hasıl olduğu ispatlanmış olur.


Peki bunu yapmayı öğrenebilirmiyiz buna gelelim profesörler lüsid rüya görmeyi herkesin yababileceğini söylüyorlar.Günlük yaşantımızda normal olarak rüya  görmekteyiz zaten hatırlasakta hatırlamasakta çocuklar lüsid rüya görmeyi, sezgisel olarak öğrenmektedirler. Parkinson Hastalığı gibi dejeneretif durumlarda kullanılan ilaçlar, lüsid rüyaya neden olabiliyor. Yaşımızın ve bilinç kabiliyetinin bir önemi olmadığını,herkesin çeşitli yöntemler ile lüsid rüya görmeyi başarabileceğini söylenmektedir.Bunu yapabilmeniz için gereken tek şey  rüya durumunu tanıma alışkanlığı kazanmaktır. Bunu başarmak için önerilen birçok yol var, örnek olarak:Meditasyon,Gerçeklik kontrolü,Görselleştirme ve Rüya günlüğü tutmak gibi örnekler verilebilir.Bu örnekleri anlaşılır bir şekilde anlatmak gerekirse şöyle anlatabiliriz

Meditasyon:Lüsid rüyaya olan isteğinize konsantre olarak meditasyonyaparsanız faydalı olacağı söylenmektedir. 
Gerçeklik kontrolü:Kendinize rüyada mıyım sorusunu sormayı alışkanlık getirmek.

Rüya günlüğü tutmak:Sabah kaltıktan sonra gördüğünüz rüyayı yazmayı alışkanlık yapın

Görselleştirme:Kendinize bir obje belirleyin ve bu objeyi düşündüğünüzde kendinize rüyada mıyım sorusunu sormayı alışkanlık getirin.

Bu tekniklerden birini seçebilir ya da hepsinden yararlanabilirsiniz.Teknikleri uygulayarak kendinizi geliştirerek lüsid rüya için ilk basamağı atmış olursunuz. Uykunuz sırasında zihninizin, bilinçsiz tarafını tetikleyecek bir mekanizmanın işlemeye başladığını fark edeceksiniz. İlk lüsid rüyayı görmek en zorudur. Bunu birkez yaptıktan sonra lüsid rüyaya görmek daha kolay olur. 

Yorumlar