Dejavu Ne demek

 İnsan hayatını belirli dönemlerinde''sanki bunu daha önce yaşadım'' ''daha önce buraya gelmiştim sanki'' vb. gibi cümleler oluşturduysanız ve bunu ne olduğunu araştırmak içi burdaysanız şuan doğru yerdesiniz bu hisse deja vu denir.Deja vu neye denir,neden olur ve kimlerde oluşur ? Bir tür hastalık mıdır ? Bu soruların cevabını burada bulabilirsiniz.
İnsanları  yarısından fazlası  yaşamları boyunca bir kere dejavu hissini yaşıyorlar.Genellikle 15 ila 25 yaş arasındaki kişiler arasında görülmektedir.Fransızcada karşılığı deja(daha önceden) , voir (görmek) demektir.Yaşanılan bir olay örgüsüü sanki daha önceden yaşamıslık veya gittiğimiz bir yeri daha öncede görülmesi hissine kapılmasına denir.Bu olayı yaşayanlar ufak detaylara ve sonuç neden kısmını hatırlamazlar.Bir hastalık değildir.Yapılan araştırmalara göre deja vu beyimizi çalışma mekaniğinnde ufak bir anomaliden kaynaklamaktadır.Bu olayı ara sıra yaşayan bir kişinin deja vu hastası olduğu anlamına gelmez.Şayet bu hissiyat fazlaca hissedilirse o zaman kişinin sağlığıdan süphelenebilr.                                       


Yaygın Anksiyete Bozukluğu (YAB) ve depresyon hastalıkları olan kişilerde sık görülmektedir.Acak bu rahatsızlıkların Deja vu ile bir bağıntısı olmadığını gösteriyor.En çok sara(epilepsi) hastaları bu olayı yaşamaktadır.nöbet geçirmeden önce bilinci açık iken ortaya çıkan deja vu'nun , kişi için daha şiddetli ataklar geçirmesine neden olabilmektedir. Bu yüzden özellikle çocukluk ve ergenlik  dönemlerinde Deja vu'nun çok fazla yaşanması taktiride doktora çıkılmalı ve epilepsi hastalığı olup olmadığına bakılmalıdır.Olgun kişilerde ise bu durumun yaşanması stres, yorgunluk veya diğer sebeplerden kaynaklanabilmektedir.
Deja vu'nun bilimsel  olarak açıklaması ise;Beyin sağ lobunun beyin sol lobunna göre milisaniyeden daha küçük bir zama ile beynin işlemesidir.bir taraf diğer taraftan önce algıladığı için, geç algılayan taraf bu olayı daha önce yaşamış gibi olur. Sinir aksonlarındaki minik bir sapmadan kaynaklanır.Çalışmaların sonucunda elde edilen bilgiler dahilnde  , temporal lob krizleri gelmeden hemen önce Deja vu yaşanabilmektedir.Yaşanan bu yakınlık Nörolojik düzeyde anomoli yaratacak elektrik akımlarının Deja vu'ya neden olduğu sonucunu gücünü arttırmaktadır.

Yorumlar