Berke Han kimdir

   Altınordu Devleti'nin hükümdarı olan Berke Han Doğu Avrupa seferlerinde Batu Han'ın kardeşi ve komutanıydı.1240'lı yıllarda müslümanlığı kabül etmiştir.Bu haraketle Moğol Devleti içinde müslümanlaşan ilk hanedan Altınordu Hanedanı oldu.1257 de Altınordu tahtına çıkmıştır.Anadolu Selçuklu hükümdarı Alaeddin Keykubad'ın kızı ile evlenerek Anadolu Selçuklu devletine damat olmuştur.
   1259'da Litvanya ve Polonya'yı yenilgiye uğrattı ve topraklarını yağmaladı. 1265'te ise Bulgaristan ve Doğu Roma İmparatorluğu'nun Trakya topraklarını yağmaladı ve bu devleti vergiye bağladı.
   Saltanatı döneminde İran'a hakim olan bir diğer Moğol devleti olan İlhanlı İmparatorluğu ile çatışmaya başladı.İlhanlı hükümdarı Hülagü Han 1258'de Bağdat'ı yerle bir ederek Halife'yi öldürmesi, Müslüman olan Berke'nin tepkisini çektiği gibi, Büyük Moğol Hanı Möngke'nin Azerbaycan'ı İlhanlılara vermiş olması da bir başka ihtilaf konusunu teşkil etti ve iki Moğol devleti arasında 1262 yılında sıcak çatışma başladı. 1263 yılında Kafkas Dağları'nın kuzeyine harekat düzenleyen İlhanlı Ordusu Berke'nin yeğeni Nogay Han komutasındaki Altınordu ordusu tarafından Terek Nehri yakınlarında hezimete uğratıldı.Bu savaşın önemi Moğol Devletleri arasında gerçekleşen ilk iç savaş olmasıdır.Berke Han 1266'da ölmüştür.

     

Yorumlar

  1. Ertuğrul dizisinde ismini çokça duyduğumuz kişi. Detaylı anlatım için teşekkürler.:)

    YanıtlaSil

Yorum Gönder