Asosyal misiniz ? Bu Yazı tam size göreDüşünün toplum içindesiniz gözler size dönük ve bir anda dünya sizin için yavaşlıyormu yanaklarınız kızarıyormu biran önce ordan uzaklaşmak mı istiyorsunuz o zaman bilin ki utangaçsınız.Bu sorunla nasıl başedeceğinizi anlatacağım.
                                  
                               
 İlk olarak hangi düşüncenin sizi utangaçlığa götürdüğünü tespit edin. Bu düşünceyi aklınızdan çıkarmak için, “ben” öznesini kullanarak kendi kendinize bazı cümleleri tekrarlayın. “Ben bunu başarabilirim”, “Benim hedeflerim var” gibi. “içine kapanık olan bir çocuk”tan daha fazlası olduğunuzu gösterin insanlara.

Kendine güvenin insanların önündeyken, nasıl göründüğünüz,ne giydiğiniz yada görünüşünüzden ziyade;ne yapmayı sevdiğinizi  ve neyi başarmak istediğinizi . Çevrenizdeki herkesin eksiklikleri olabildiğini düşünün. Onların problemleri onları utandırmazken sizinkiler sizi niye uyandırsın.

Gözlerinizi kapatın ve hangi durumda utanatdığınızı gözünüzde canlandırın. Zihninizdeki gözler, kendinize güveninizi inşa edecektir. Bunu sık sık tekrarlayın.Bu size değişik görünebilir fakat kendine güven oluşturmak için bunun çok etkili bir yöntem olduğunu aklınızdan çıkarmayın.

Vücut dilinizi geliştirin
Vücut dilinize açık ve dost canlısı özelliği yerleştirin. Gülümseyin ve göz göze gelmekten korkmayın.Tanımadığınız biri de olsa bir başkasının gözünün içine bakıp küçük ama içten bir gülümseme fırlattığınızda, hem sizin hem de karşınızdakinin günü güzel geçecektir.

Dik durma ve net konuşma pratiği yapın. Dik durmak, etrafa, kendinize güven duyduğunuz izlenimi verir. Net konuşmak ise utanma potansiyelini ortadan kaldırmaya yardımcı olur; mırıldanma ve çok sessiz konuşma sorununu yenmenize destek olur.


Çevrenizi genişletin
Kendinize yeni arkadaşlar edinin sizinle paylaşabileceği konuşabileceği aynı ilgi alanlarına sahip arkadaşlar edinirseniz konuşurken zorlanmassanız.

İnsan yaşayarak öğrenirmiş sizde hiç daha önce yapmadığınız şeyler yapın bunu yaparkende zevk almaya çalışın.

Kendiniz ile barışık olun asla başkaları ile kendinizi kıyaslamayın kıyaslarsanız içe dönüklüge merhaba diyin o yüzden siz siz olun kendiniz ile başkalarını kıyaslamayın.

Arada sırada kaçamaklar yapın kuralları esnetin esnek olmaktan zarar gelmez.

Çekingenlik aslında genetik birşeydir anne ve babanın çok fazla otoriter olması aşırı kollayacı olması hayatla yüzleşmesini engellemesi gibi hatalar yaparak çocukları içe kapanıklığa teşvik ediyorlar.

Bu yüzden sakın çocuklarınızı içe kapanıklığa teşvik etmeyin.Onlara hayata adım atmaları için destek olun onları motive edin.

Değerli içine kapanık olan okurlarım kendiniz olun utangaçlıktan çekinmeyin  yenmek için dediğim gibi yeni hobiler edinin yeni arkadaşlar edinin kendi benliğinizden utanmayın.


Sevgili okurlarım sorularınızı ve eleştirilerinizi yorum atabilirsiniz ve daha fazla kişini  bilgilenmesi için paylaşabilirsiniz.

Yorumlar

  1. önemli bir konuya değinmişsiniz başarılar dilerim

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Teşekkür ederim Ümit Bey insanların yeni bilgiler öğrenmesi ve öğrenmeye devam etmesi için elimden geleni yapacağım.

      Sil

Yorum Gönder