Abbas Kasım İbn Firnas

Abbas Kasım İbn Firnas, 810-887 yılları arasında yaşamış bir İslam bilginidir. Dönemin bilim ve kültür başkentlerinden birisi olarak kabul edilen Endülüs’te yaşamıştır.Henüz gençlik yıllarındayken fizik, kimya, astronomi ile yakından ilgilenen Firnas aynı zamanda iyi bir şair ve müzisyendi.                                          Birçok kişi ilk uçan insanın Hezarfen Ahmet Çelebi olarak bilmektedir oysaki bu yanlış bilgidir ondan önce ilk uçmayı başaran kişi  Abbas Kasım İbn Firnas'dır.Firnas, sadece tarihte uçmayı ilk başaran kişidir bununla kalmayıp  bilim tarihinde çağ atlatacak yeniliklere de imza atmıştır. Kaya kristallerini kesme yöntemini geliştirmeyi başarmıştır. Dünya üzerinde cam sanayisinin öncülüğünü yapmıştır. Camın görüş düzeltme özelliğini keşfeden Firnas, gözlüğün mucidi olarak da kabul edilir.
   Abbas Kasım İbn Firnas, astronomi alanında önemli çalışmalarıyla yapmıştır. “Sinhind” adını verdiği astronomi tablolarıyla Avrupa’daki astronominin gelişmesine büyük bir katkı sağlamıştır. Yıldızları, bulutları ve şimşekleri bilimsel anlamda ilk gözlemleyen kişi de yine kendisi olmuştur. 
   Firnası’ın üstünde durulması gerek çalışmalarından birisi de uçmasını sağlayan kanatlar yapmasıdır. Bu kanatların üzeri kumaşla kaplıydı ve kumaşların üzerini kuş tüyleriyle örmüştü. Tarihi kaynaklara göre Abbas Kasım İbn Firnas, 880 yılında Kurduba (Günümüzde bilinen ismi ile Kordoba) Camii’nin minaresinden aşağıya uçmuş ve güvenli bir şekilde yere inmeyi başarmıştır.Wright Kardeşler’den yaklaşık bin sene öncesinde denk gelmektedir.


Yorumlar